Ako na vlhkosť v dome

Domov ~ Blog ~ Ako na vlhkosť v dome

V každom dome, sa ukrýva množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú pohodlie a kvalitu nášho života. Medzi kľúčové aspekty rozhodne patria teplo, svetlo, čistota vzduchu a samozrejme vlhkosť v obytných priestoroch. A práve vlhkosť je často podceňovaným činiteľom, jej vplyv na náš životný štýl a zdravie nesmieme prehliadnuť. V článku sa pozrieme na rôzne spôsoby, ako efektívne zvládať vlhkosť v dome, a poskytneme praktické tipy a rady.

Vlhkosť v dome

Príliš vysoká alebo príliš nízka vlhkosť môže mať rôzne negatívne dôsledky na naše pohodu a fyzický stav. Vysoká vlhkosť v obytných priestoroch vytvára ideálne prostredie pre rast plesní a mikroorganizmov. Vdýchnutie spór plesní môže vyvolať alergické reakcie, prípadne môže viesť vzniku ochorení dýchacích ciest. Nadmerná vlhkosť v dome má vplyv na zvýšený výskyt roztočov a inych parazitov. Okrem zdravotných problémov môže nadmerná vlhkosť spôsobiť poškodenie štruktúry domu, nábytku a zároveň pôsobením nadmernej vlhkosti dochádza k uvoľňovaniu škodlivých látok napríklad z tapiet.

Naopak, príliš nízka vlhkosť, teda suchý vzduch môže viesť k podráždeniu nosnej a hltanovej sliznice, čo má za následok nepríjemné pocity a zvýšené riziko infekcií dýchacích ciest. Zároveň nedostatok vlhkosti môže mať aj negatívny vplyv na pokožku. Tento problém výraznejší práve v zimnom období, kedy bytové priestory vykurujeme. 

Pre dosiahnutie optimálnej úrovne vlhkosti v dome je dôležité pravidelne monitorovať jej hodnoty. Vetranie, používanie odvlhčovačov vzduchu, prípadne ventilácia priestorov, môžu byť účinnými prostriedkami na udržanie optimálnej vlhkosti v dome.

Aká je optimálna vlhkosť v dome?

Podľa odborníkov sa ideálna úroveň vlhkosti v dome pohybuje medzi 30% a 50%. Táto škála poskytuje optimálne prostredie pre ľudské zdravie a zároveň minimalizuje riziká spojené s nadmernou alebo nedostatocnou vlhkosťou. Na vlhkosť v dome majú vplyv aj externé faktory akými sú ročné obdobia. Počas teplých letných a jarných dní by sa mala hodnota vlhkosti v dome pohybovať medzi 40 až 55 %. Naopak v jeseni a zime je normálne, keď je vlhkosť mierne vyššia, a to okolo 45 až 60 %. Rozdielne sú hodnoty vlhkosti pri novostavbe, kedy by sa mali pohybovať pod 40% v staršom dome je to okolo 60%. Ideálna vlhkosť sa odvíja aj od typu miestnosti. Napríklad v spálni by sa mala dosahovať hodnoty 40 až 50%, detskej izbe 50 až 60% a v kancelárií by sa hodnota idealnej vlhkosti mala pohybovať v rozmedzí 30 až 40%.

H2 Čo ovplyvňuje vlhkosť v dome?

Vlhkosť vzduchu v bytových priestoroch ovplyvňuje niekoľko faktorov. Na vlhkosť v dome má vplyv naša každodenná rutina a aktivity, ktoré vykonávame v bytových priestoroch.Okrem bežných domácich činností ako je využívanie vody v kúpeľni pri sprchovaní, a kúpaní alebo varení, hodnotu vlhkosti v dome môžu zvyšovať niektoré rastliny, prípadne akváriá. 

Na hodnotu vlhkosti vplýva na vlhkosť predovšetkým technický stav bytu alebo domu. Niektoré stavebné materiály sú náchylnejšie na absorbovanie vlhkosti

Okrem toho, úniky vo vodovodných potrubí alebo nedostatočné tesnenie okien, prípadne dverí môžu viesť k nežiaducej vlhkosti v dome. Mimo spomínaných faktov majú na vlhkosť v dome vplyv aj externé faktory. Ak sa vaša nehnuteľnosť nachádza v mieste s vysokým zrážkovým úhrnom je možné, že bojujete s vlhkosťou v dome, zatiaľ čo nehnuteľnosť situovaná v mieste so suchým podnebím čelí naopak problémom s nedostatkom vlhkosti. Ale aj teplotné zmeny v priebehu dňa a počas roka môžu ovplyvniť schopnosť vzduchu udržiavať vlhkosť.  Poloha nehnuteľnosti je dôležitá aj z hľadiska výšky hladiny podzemných vôd. V oblastiach s vysokou hladinou podzemných vôd môže vlhkosť preniknúť do základov domu a tým sa samozrejme zvyšuje riziko problémov spojených s vlhkosťou v interiéri

H2 Ako merať vlhkosť v dome?

Meranie vlhkosti je dôležitým krokom pri udržiavaní optimálnych podmienok v obytných priestoroch. Existuje viacero možností. Samozrejme najpresnejšie vám odhalí hodnotu vlhkosti v dome vlhkomer. V prípade, že vlhkomer nemáte súste odpovedať na niekoľko otázok.

1, Máte dlhodobo suchú pokožku?

2, Ráno vstávate s popraskanými perami?

3, Cítite sucho a škriabanie v hrdle, prípadne v nose?

4, Kazí sa vám náhle a bez zjavnej príčiny elektronika? 

5, Trápia vás dýchacie problémy, ktoré sa predtým neprejavili?

Ak ste odpovedali na všetky otázky áno, vo vašom interiéri je príliš suchý vzduch.

1, Objavujú sa vám na stenách plesne?

2, Pleseň vidíte alebo cítite?

3, Odlupuje sa vám omietka na stenách?

4 Evidujete stupňovanie počtu alergických reakcií?

5, Pozorujete rosenie okien? (Prečítajte si viac v našom článku)

Ak ste odpovedali na všetky otázky áno, vo vašom interiéri je príliš vlhký vzduch.

Ako môžem regulovať vlhkosť v dome?

Optimálna úroveň vlhkosti v dome je kľúčovým faktorom pre zdravie a pohodu. Ako bolo povedané, nadmerná alebo nedostatočná vlhkosť môže spôsobiť rôzne problémy, od plesní a hniloby po respiračné problémy až po poškodenie konštrukcie. Aké sú spôsoby ako efektívne regulovať vlhkosť v interéroch?

Vetranie

Pravidelné vetranie je jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov regulácie vlhkosti v dome. Vetraním zabezpečiť lepšiu cirkuláciu vzduchu v interiéri. Vetrajte miestnosti ráno a večer, kedy je vzduch často chladnejší a suchší. Po horúcej sprche by ste mali vetrať aj 30 minút, v kuchyni pri každom varení alebo zapnutí umývačky riadu.

A hlavne pravidelné vetranie výrazne zlepšuje kvalitu vzduchu vo vašej nehnuteľnosti.

Odvlhčovače vzduchu

V prípade, že bojovať s nadmernou vlhkosťou, môžete použiť odvlhčovač. Odvlhčovače vzduchu sú efektívnym nástrojom na kontrolu nad nadmernou vlhkosťou v dome. Tieto zariadenia odstraňujú prebytočnú vlhkosť. Odvlhčovač pracuje tak, že vzduch ochladí a prebytočnú vlhkosť skvapalní do zbernej nádoby. Zbernú nádobu odvlhčovača je nutné pravidelne vyprázdňovať a čistiť aby nedochádzalo k tvorbe plesní.